
Pár slov o výcviku
Výcvikovým dnem je sobota a začínáme v 9.00 hodin. Věnujeme se hafanům všech plemen, s PP i bez, malým i velkým, starým i mladým. I když samozřejmě platí - čím mladší, tím lepší. Každému zájemci o výcvik doporučujeme, aby se nejprve přišel podívat, popovídat si a pak se teprve rozhodl. Není nutné se ihned stát členem klubu, lze využít možnosti výcvikového kurzu, který trvá tři měsíce a je velice vhodný pro úplné začátečníky.
Bohužel našemu klubu chybí figurant, takže všestranný výcvik není možný. Proto je naším hlavním zaměřením poslušnost a ovladatelnost psa, poradíme i s nácvikem pachových prací. V současné době naštěstí existuje několik typů a stupňů zkoušek zaměřených pouze na ovladatelnost, pořádají se i závody podle těchto zkoušek, tak pokud Vás výcvik opravdu "chytne", nudit se určitě nebudete. Jako další možnost jsou stopařské speciálky, taktéž bez cviků obran.
Samozřejmě nikdo Vás do žádných zkoušek a závodů nutit nikdy nebude. Velká část lidiček chodí na cvičák, protože je to baví, stráví čas se svým psem a skvělou partou lidí a vůbec nemají žádné závodní ambice :-).
Jak to vlastně funguje?
Malé upozornění - psy necvičíme, ale pomáháme s jejich výchovou a výcvikem formou instruktáže, případně názorné ukázky. To znamená, že Vy osobně pracujete se svým psem pod vedením zkušeného instruktora - výcvikáře.
Velice důležité je, aby jste podle rad a pokynů výcvikáře trénovali s pejskem během týdne i doma. Léty ověřená praxe - když budeš psa cvičit jen jednou týdně, nikdy ho nic nenaučíš - platí na 100%.
Co nesmím zapomenout?
1. Určitě, ale určitě doma nezapomeňte pejska.
2. Pamlsky - nějakou extra ňamku.
3. Obojek - nejvhodnější je řetízkový, ale jestli raději používáte látkový, nevadí. Hlavně musí být pevný.
4. Vodítko - pevné, které Vám dobře padne do ruky. Pružné vodítko není vhodné.
5. Aport - dřevěná činka, ale může být i oblíbená hračka.
6. Stopovačka - dlouhé vodítko, bude se hodit při nácviku přivolání, aportu, odložení.
7. Náhubek - každý by ho měl mít alespoň při sobě, ale většinou máme zavřené obě oči. Agresivnější jedinci musí mít náhubek bezpodmínečně na tlamce!!!
A dvounožec se nezapomene obléci sportovně, včetně BOTEK!! Lakýrky a vysoké podpadky opravdu nejsou to pravé.
Základní pravidla
Při práci se zvířaty je velice důležitá bezpečnost. Pro psy to platí také. Aby jsme si ze cvičáku neodnesli nepříjemné zážitky, nebo dokonce nějaké zranění, je nutné dodržovat určité zásady.
Nezapomínejte, že každý majitel nese za svého psa plnou zodpovědnost!

Mít psa pod kontrolou. Není zrovna nejchytřejší nápad, ihned po vstupu do areálu odepnout vodítko a nechat psíka volně běhat. Argumenty typu "nic neudělá" a "je to ještě štěně" nebudou nic platné, jestli se Váš psík ocitne v dosahu méně tolerantního jedince. Za jeho bolest budete zodpovědní pouze VY!!! Stejně tak, pokud vím, že je můj hafík nesnášenlivý, dám mu náhubek.
Ohleduplnost k ostatním. Lidem i psům. Než dovolíte svému psu, aby se přiblížil k jinému, vždy se zeptejte, zda je to možné!! I když se Vám zdají oba přátelsky naladěni, blízký kontakt už přátelský být nemusí. Nechoďte se svým psíkem těsně kolem ostatních, respektujte jejich prostor. Jsou situace, kdy se jindy velice přátelský pes změní v chlupatého vzteklouna - lekne se, brání si svoji hračku, páníka, fenku... V přítomnosti fenky je i z krysaříka Rambo!
A na závěr, již milionkrát obehrané - UDRŽUJTE ČISTOTU!!!
Nehoda se může stát každému, nic se neděje. Stačí vzít lopatku a výrobek Vašeho miláčka na ni nabrat a odstranit. Lopatka je klubová, volně dostupná, pouze ruce musíte mít vlastní. Děkujeme!!